ZİKA VİRÜS HASTALIĞI - Hititevler Aile Sağlığı Merkezi
ZİKA VİRÜS HASTALIĞI
09 Şubat 2018 Cuma - 11:06
A1
A2
A3
A4
hemen-paylas sayfayı-yazdir
zka-vrus-hastalg

ZİKA VİRÜS HASTALIĞI TÜRKİYEDE BULUNMAMAKTADIR.

“Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü zika virüsü ile ilgili yapmış olduğu çalışmalar sonucu şu gerçekliğe ulaşmıştır: Türkiye’de Zika virüsü bulunmamaktadır, sadece virüsü taşıyabilen sivrisinek türleri kısıtlı bölgelerde tespit edilmiştir”.

Rusya Devlet Haber Ajansı Rossiya SegodnyaTürkiye’de zika virüsü hakkında çıkan haberlere ilişkin sorular yöneltmiştir. Zika virüs hastalığı ile ilgili Bakanlığımıza bağlı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz gerekli çalışmaları yapmış olup, şu gerçekliğe ulaşmıştır:

Zika virüs hastalığı (ZVH) insanlara sıklıkla enfekte Aedesaegypti ve Aedesalbopictus türü sivrisineklerin sokması yoluyla bulaşan bir hastalıktır. İlk kez 1947’de Uganda’da Zika ormanında rhesus maymunlarında saptanmış; ardından 1948’de aynı ormanda sivrisineklerden ve 1952’de Uganda ve Tanzanya insanlardan izole edilmiştir. Hastalık şu an için Tropikal Afrika, Güneydoğu Asya, Pasifik Adaları, Orta ve Güney Amerika’da görülmektedir. Ülkemizde 2017 yılında tespit edilen 4 vaka Küba ziyareti esnasında virüsü almışlardır, yani yerli vaka değil importe vakalardır.

Türkiye’de Zika virüsü bulunmamaktadır, sadece virüsü taşıyabilen sivrisinek türleri kısıtlı bölgelerde tespit edilmiştir. Bu bölgelerden toplanan sivrisinek örneklerinde Zika virüs araştırması yapılmış olup virüs tespit edilmemiştir.

DSÖ, CDC ve ECDC’nin ortaklaşa yayımladığı ülkelerin Zika virüs sınıflandırmasına göre ülkemiz kategori 4’te yer almaktadır. Yani yerleşik vektörün bulunduğu ancak geçmişte ve şu anda bulaşın olmadığı bölgeler arasındadır. Benzer şekilde aynı raporda Rusya da kategori 4’te yer almaktadır. 

Ülkemizde yerli bulaşa bağlı herhangi bir Zika virüs vakası yoktur, Bakanlığımız tarafından hastalığın ülkemizde yerli bulaşa sebep olmaması için her türlü önlem alınmaktadır.

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüzce yapılan bilimsel çalışmaların da ortaya koyduğu üzere insan sağlığını etkileyen olumsuz bir durum söz konusu değildir. Bu sebeple turizmi olumsuz etkileyebileceği değerlendirmesi yapılmamaktadır.

 

uyariUyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.